  • IRGSL14C40LPBF
IRGSL14C40LPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRGSL14C40LPBF
HK JDW NO:
376-IRGSL14C40LPBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
IRGSL14C40LPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRGSL14C40LPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    LOW SATURATION VOLTAGE
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    430V
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    20A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    125W
  • Input Type
    Logic
  • Transistor Application
    AUTOMOTIVE IGNITION
  • Rise Time
    2.8μs
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.75V
  • Max Collector Current
    20A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    430V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.4V
  • Turn On Time
    3700 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.75V @ 5V, 14A
  • Gate Charge
    27nC
  • Td (on/off) @ 25°C
    900ns/6μs
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    12V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    2.2V
  • Height
    9.652mm
  • Length
    10.668mm
  • Width
    4.826mm