  • IRG8P25N120KDPBF
IRG8P25N120KDPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRG8P25N120KDPBF
HK JDW NO:
376-IRG8P25N120KDPBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRG8P25N120KDPBF
Step5Bar-code shipping tag
IRG8P25N120KDPBF
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    180W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Element Configuration
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2V
  • Max Collector Current
    25A
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.7V
  • Test Condition
    600V, 15A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 15A
  • Gate Charge
    135nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    45A
  • Td (on/off) @ 25°C
    20ns/170ns
  • Switching Energy
    800μJ (on), 900μJ (off)
  • Height
    20.7mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    5.31mm