  • IRG7CH50K10EF
IRG7CH50K10EF
advertisement
Manufacturer No:
IRG7CH50K10EF
HK JDW NO:
376-IRG7CH50K10EF
Package:
Die
Datasheet:
IRG7CH50K10EF
Step5Bar-code shipping tag
IRG7CH50K10EF
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Die
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • JESD-30 Code
    S-XUUC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    35A
  • Turn On Time
    120 ns
  • Test Condition
    600V, 35A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 25A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    635 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    170nC
  • Td (on/off) @ 25°C
    50ns/280ns
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    30V
  • VCEsat-Max
    2.2 V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7.5V