  • IRG4IBC20UDPBF
IRG4IBC20UDPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRG4IBC20UDPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRG4IBC20UDPBF
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IRG4IBC20UDPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRG4IBC20UDPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    34W
  • Current Rating
    11.4A
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    34W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    17ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    11.4A
  • Reverse Recovery Time
    37 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    55 ns
  • Test Condition
    480V, 6.5A, 50 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 6.5A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    320 ns
  • Gate Charge
    27nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    52A
  • Td (on/off) @ 25°C
    39ns/93ns
  • Switching Energy
    160μJ (on), 130μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Fall Time-Max (tf)
    170ns
  • Height
    16.129mm
  • Length
    10.7442mm
  • Width
    4.826mm