  • IRFHM8235TRPBF
IRFHM8235TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
IRFHM8235TRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IRFHM8235TRPBF
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
IRFHM8235TRPBF
Description:
MOSFET N-CH 25V 16A 8PQFN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRFHM8235TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    HEXFET®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6.2mOhm
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    3W Ta 30W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    7.9 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.7m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.35V @ 25μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1040pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12nC @ 4.5V
  • Rise Time
    16ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    5.2 ns
  • Turn-Off Delay Time
    7.5 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    16A
  • Threshold Voltage
    1.8V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    50A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    25V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A