  • IR2175STR
IR2175STR
advertisement
Manufacturer No:
IR2175STR
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IR2175STR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
IR2175STR
Description:
8 Terminations15V IR2175S Current regulator-40°C~125°C
Purchasing and Inquiry
IR2175STR Overview
Buck boost converter is included in the package Tape & Reel (TR).In this case, voltage regulator has been packaged in the same way as 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Surface Mount is used to mount this current regulator on the board.Temperatures should not exceed -40°C~125°C during operation.As far as input voltage goes, current regulator supports the value of 9.5V~20V.8 terminations are treated as terminations of transmission lines that use a voltage regulator with the characteristic impedance of the line as the means to terminate the transmission line.Among the IR2175S family of products.There is no reason why the constant current cannot work as long as it is powered by a 15VV power source.With its high output current, 20mA is capable of offering maximum design flexibility.The analog IC used in this power converter is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.In terms of channel number, I would say that it is growing strongly/weakly: 1.Power Management Circuits is a part that includes these current regulations, all of which are included in one part.It would be best if the supply voltage (Vsup) was greater than 9.5V.It reaches 0.5mA when current regulation's maximum supply current (Isup) is supplied to it for current regulation's operation.The maximal supply voltage (Vsup) supplied for its operation reaches 20V.The system is powered by 15V power supplies.
IR2175STR Features
Tape & Reel (TR) package
IR2175S family
15V power supplies
IR2175STR Applications
There are a lot of Infineon Technologies IR2175STR Current Regulation/Managements applications.
  • Suspension controls
  • DC motor control
  • Over-current measurement
  • Vehicle dynamic controls
  • Battery management
  • Over current monitor
  • Over current monitor
  • Current sensing
  • Industrial applications current measurement
  • Power management
Step5Bar-code shipping tag
IR2175STR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IR2175STR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IR2175S
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Current Sense
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    20V
  • Power Supplies
    15V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    9.5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Voltage - Input
    9.5V~20V
  • Current - Output
    20mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    ±0.5%
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.5mA
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm