  • IR12-21C/TR8
IR12-21C/TR8
advertisement
Manufacturer No:
IR12-21C/TR8
Manufacturer:
Everlight Electronics
HK JDW NO:
282-IR12-21C/TR8
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
Description:
EMITTER IR 940NM 65MA SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IR12-21C/TR8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Semiconductor Material
    GaAlAs
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Infrared (IR)
  • Subcategory
    Infrared LEDs
  • Power Rating
    130mW
  • Orientation
    Side View
  • Number of Functions
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.2V
  • Viewing Angle
    160°
  • Forward Current
    65mA
  • Lens Style
    Colorless, Diffused, Rectangular
  • Wavelength
    940nm
  • Number of LEDs
    1
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If
    0.5mW/sr @ 20mA