  • IR1150STRPBF
IR1150STRPBF
advertisement
Manufacturer No:
IR1150STRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IR1150STRPBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
IR1150STRPBF
Description:
PMIC IR1150SPBF 8 Pin 50kHz 15V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
IR1150STRPBF Overview
As far as packaging is concerned, it comes in a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.The package is Tape & Reel (TR)-shaped.As far as the mounting type of the device is concerned, it is Surface Mount.The voltage supply of 15V~20V should be used to operate it.Device 0°C~70°C operates at 0°C~70°C.The gadget comes with several 8 terminals.Currently, the startup current is 175μA.Pin number 8 remains unchanged.The device's best part has a number of IR1150SPBF in it.In this case, 200kHz represents the switching frequency.It's like a subclass of Switching Regulator or Controllers.This device can continue to function accurately with a frequency of 50kHz.It is a part of mount Surface Mount.A 15V-volt supply is always used to power the component.Isup, or the maximum supply current, shall not exceed 40mA.A 1 output can take many forms, depending on the application.36mA is the device's supply current.6.8V can be used as an output.
IR1150STRPBF Features
IR1150STRPBF Applications
There are a lot of Infineon Technologies IR1150STRPBF PFC PMICs applications.
  • Laboratory
  • Vibration sensor
  • μC power
  • CAV (Connected and Automated Vehicle)
  • ADAS (Advanced Driver-Assistance System)
  • Telematics
  • Production line
  • Automated test equipment
  • RF (Radio Frequency)
  • High output current applications
Step5Bar-code shipping tag
IR1150STRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Voltage - Supply
    15V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    15V
  • Frequency
    50kHz
  • Base Part Number
    IR1150SPBF
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    6.8V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Operating Supply Current
    36mA
  • Power Dissipation
    1W
  • Max Output Voltage
    18V
  • Frequency - Switching
    200kHz
  • Max Input Voltage
    20V
  • Supply Current-Max (Isup)
    40mA