  • IR1150IPBF
IR1150IPBF
advertisement
Manufacturer No:
IR1150IPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IR1150IPBF
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
IR1150IPBF
Description:
15V 2.54mm PMIC IR1150IPBF 8 Pin 200kHz 15V 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
IR1150IPBF Overview
As far as packaging is concerned, it comes in a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package.The package is Tube-shaped.As far as the mounting type of the device is concerned, it is Through Hole.It should operate with the voltage supply provided by 15V~20V.A setting of -25°C~85°C has been set on the device.On the gadget, there are a number of 8 terminals that can be found.It is currently set to 175μA at startup.Pin number 8 remains the same for the component.One of the best parts of the device is the fact that it has a number of IR1150IPBF.It's like a subclass of Switching Regulator or Controllers.A frequency of 200kHz allows it to continue operating with a good level of accuracy.Located on mount Through Hole, it forms part of the mountain range.The component is always powered by a 15V volt supply.If isup is greater than 40mA, then the supply current is too high.Supplies for the device are 15V.There is a 36mA supply current set for the gadget.
IR1150IPBF Features
IR1150IPBF Applications
There are a lot of Infineon Technologies IR1150IPBF PFC PMICs applications.
  • Transmissioin control
  • Smartcard
  • Digital TV
  • Signal chain
  • Set top boxes
  • Vibration sensor
  • Smart buildings
  • CPU power supply
  • Ethernet condition monitoring vibration sensor
  • Transmission
Step5Bar-code shipping tag
IR1150IPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Voltage - Supply
    15V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    200kHz
  • Base Part Number
    IR1150IPBF
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Power Supplies
    15V
  • Operating Supply Current
    36mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    40mA
  • Mode
    Continuous Conduction (CCM)
  • Current - Startup
    175μA
  • Height
    4.9276mm
  • Length
    10.8966mm
  • Width
    7.112mm