  • IQ82C55AZ
IQ82C55AZ
advertisement
Manufacturer No:
IQ82C55AZ
HK JDW NO:
668-IQ82C55AZ
Package:
44-QFP
Datasheet:
IQ82C55AZ
Description:
44 Termination 0.8mm I/O Expander 82C55A 5V 44-QFP
Purchasing and Inquiry
IQ82C55AZ Overview
The board has been programmed with 24 I/Os.There is a 44-QFP that comes with the device, which is enclosed in the packaging.The case comes in the form of a Tube.During 4.5V~5.5V, the vote is supplied.It is recommended that you mount it in a Surface Mount-position.Devices work when the operating temperature ranges -40°C~85°C.As a whole, it consists of 44 terminations.In total, there are 44 pins on the part.Device 5V provides voltage.To run 260, we rely on this part's peak reflow temperature.3 ports are present on the device as a whole.The 82C55A family of parts can be used to identify related parts.
IQ82C55AZ Features
IQ82C55AZ Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IQ82C55AZ I/O Expanders applications.
  • Portable Instrumentation
  • JTRS
  • Portable Media Players (PMP)
  • High Speed Test and Measurement Equipment
  • Audio signal shaping
  • Display Serial Interface (DSI)
  • Low-pass filters
  • Sound enhancement
  • Wien notch
  • Bluetooth-enabled mobile communications devices
Step5Bar-code shipping tag
IQ82C55AZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IQ82C55AZ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm