  • IPD60R3K3C6
IPD60R3K3C6
advertisement
Manufacturer No:
IPD60R3K3C6
HK JDW NO:
376-IPD60R3K3C6
Datasheet:
IPD60R3K3C6
Purchasing and Inquiry
IPD60R3K3C6 Description
IPD60R3K3C6 Features
  • Ease of use/drive
  • Low switching and conduction losses
  • Revolutionary CoolMOS? technology
  • Outstanding commutation ruggedness
  • Available in the PG-TO252 package
IPD60R3K3C6 Applications
  • Adapter
  • Server
  • Lighting
  • PC silverbox
  • LCD & PDP TV
  • Telecom and UPS
Step5Bar-code shipping tag
IPD60R3K3C6
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    18.1W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.3 Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 40μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    93pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.7A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    4.6nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    1.7A
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    4A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    600V