  • IPD60R1K4C6ATMA1
IPD60R1K4C6ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPD60R1K4C6ATMA1
HK JDW NO:
376-IPD60R1K4C6ATMA1
Datasheet:
IPD60R1K4C6ATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 650V 3.2A 3-Pin(2+Tab) TO-252
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPD60R1K4C6ATMA1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Power Dissipation-Max
    28.4W Tc
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.4 Ω @ 1.1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 90μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    200pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.2A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    9.4nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.2A
  • Max Dual Supply Voltage
    600V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    8A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    26 mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ