  • IPD1-20-D-K-M
IPD1-20-D-K-M
advertisement
Manufacturer No:
IPD1-20-D-K-M
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-IPD1-20-D-K-M
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Tube White 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp Mini Mate® IPD1 Nylon
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
IPD1-20-D-K-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Nylon
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Mini Mate® IPD1
  • Published
    2013
  • Feature
    Pick and Place, Polarizing Key
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    White
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.83mm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Max Current Rating
    7.4A
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    20 AWG
  • Contact Termination
    Crimp
  • Length
    52.2mm