  • IPC100N04S51R9ATMA1
IPC100N04S51R9ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPC100N04S51R9ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPC100N04S51R9ATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Purchasing and Inquiry
IPC100N04S51R9ATMA1 Description
IPC100N04S51R9ATMA1 Features
N-channel - Enhancement mode - Normal Level
AEC Q101 qualified
MSL1 up to 260°C peak reflow
175°C operating temperature
Green Product (RoHS compliant)
IPC100N04S51R9ATMA1 Applications
Body electronics
Powertrain Chassis and safety
Car security
Electric drive drain
Infotainment systems
Step5Bar-code shipping tag
IPC100N04S51R9ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    100W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.9m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.4V @ 50μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3770pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    65nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    40V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    7V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    100A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0023Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    40V