  • IPB65R600C6ATMA1
IPB65R600C6ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB65R600C6ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPB65R600C6ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB65R600C6ATMA1
Description:
MOSFET N-CH 650V 7.3A TO263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB65R600C6ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Dissipation-Max
    63W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    600m Ω @ 2.1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 210μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    440pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7.3A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    650V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.6Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    18A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    650V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    142 mJ
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ