  • IPB60R165CPATMA1
IPB60R165CPATMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPB60R165CPATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPB60R165CPATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IPB60R165CPATMA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 650V 21A 3-Pin(2+Tab) TO-263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPB60R165CPATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    40 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    CoolMOS™
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    21A
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    192W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    192W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    12 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    165m Ω @ 12A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 790μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2000pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    21A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    52nC @ 10V
  • Rise Time
    5ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    5 ns
  • Turn-Off Delay Time
    50 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    21A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    600V