  • IPA50R800CE
IPA50R800CE
advertisement
Manufacturer No:
IPA50R800CE
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPA50R800CE
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
IPA50R800CE
Description:
MOSFET N-CH 500V 5A PG-TO220 FPK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPA50R800CE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    26.4W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    800m Ω @ 1.5A, 13V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 130μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    280pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12.4nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    13V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.8Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    15.5A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    83 mJ
  • FET Feature
    Super Junction
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ