  • IN30-E0305K
IN30-E0305K
advertisement
Manufacturer No:
IN30-E0305K
Manufacturer:
SICK, Inc.
HK JDW NO:
704-IN30-E0305K
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
IN30-E0305K
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 Plastic Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
IN30-E0305K Overview
IN30-E0305K Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.039 ~ 0.315 (1mm ~ 8mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
IN30-E0305K Applications
There are a lot of SICK, Inc. IN30-E0305K Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Counter System
  • Rolling mills
  • Notebooks
  • Mobile Phones
  • Recycling plants
  • Usage in Security
  • Self-driving cars
  • Count different applications
  • Smart toilets
Step5Bar-code shipping tag
IN30-E0305K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Termination Style
    Connector
  • Sensing Distance
    0.039 ~ 0.315 (1mm ~ 8mm)