  • IMS05EB681K
IMS05EB681K
advertisement
Manufacturer No:
IMS05EB681K
Manufacturer:
Vishay / Dale
HK JDW NO:
873-IMS05EB681K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMS05EB681K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IMS-5
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    680 μH
  • Max DC Current
    80mA
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    11.8Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    680 µH
  • Self Resonant Frequency
    4.5MHz
  • Length
    10.41mm
  • Width
    4.11mm