  • IMQ82C55AZ96
IMQ82C55AZ96
advertisement
Manufacturer No:
IMQ82C55AZ96
HK JDW NO:
668-IMQ82C55AZ96
Package:
44-QFP
Datasheet:
IMQ82C55AZ96
Description:
I/O Expander 82C55A 44-QFP
Purchasing and Inquiry
IMQ82C55AZ96 Overview
It has 24 I/Os programmed.Packaging includes the device and the 44-QFP.There is a Tape & Reel (TR) case available for this product.Votage is supplied within a period of 4.5V~5.5V.Surface Mount mounting is recommended for the installation of this device.If the operating temperature ranges from -40°C~85°C to Y, the device will work.It is estimated that the part has 44 pins in total.The 82C55A family of parts can be used to identify related parts.
IMQ82C55AZ96 Features
IMQ82C55AZ96 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IMQ82C55AZ96 I/O Expanders applications.
  • Automotive audio system
  • Butterworth filter
  • Transimpedence Applications
  • Speakers
  • Cordless phones
  • TTL-Clock driving
  • Subwoofers
  • Bessel filter
  • Set Top Boxes
  • Portable Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
IMQ82C55AZ96
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-QFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA