  • IMD23167
IMD23167
advertisement
Manufacturer No:
IMD23167
Manufacturer:
Red Lion Controls
HK JDW NO:
666-IMD23167
Package:
Datasheet:
Description:
AMMETER 2A LED PANEL MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IMD23167
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IMD23167.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    1.2lbs 544.3g
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    Apollo
  • Feature
    Excitation Supply, Serial Communications Output
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Current (Ammeter)
  • Voltage - Supply
    115VAC 230VAC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Analog, Relay (2), Solid State (2)
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Red Characters
  • Number of Characters Per Row
    6
  • Measuring Range
    ±2A
  • Display Characters - Height
    0.560 14.20mm