  • IM04EB6R8K
IM04EB6R8K
advertisement
Manufacturer No:
IM04EB6R8K
HK JDW NO:
873-IM04EB6R8K
Datasheet:
IM04EB6R8K
Step5Bar-code shipping tag
IM04EB6R8K
    Select All
  • Mount
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IM
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.156Diax0.375L 3.96mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    395mA
  • Lead Length
    36.575mm
  • Lead Diameter
    0.635 mm
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    500mOhm Max
  • Max DC Current
    395mA
  • Frequency - Self Resonant
    55MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz