  • IL300-F-X007
IL300-F-X007
advertisement
Manufacturer No:
IL300-F-X007
HK JDW NO:
879-IL300-F-X007
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
IL300-F-X007
Description:
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IL300-F-X007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Isolation
    5300Vrms
  • Output Voltage
    50V
  • Output Type
    Photovoltaic, Linearized
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation
    210mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.25V
  • Input Type
    DC
  • Forward Current
    60mA
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    30V
  • Rise / Fall Time (Typ)
    1μs 1μs
  • Current - Output / Channel
    70μA Typ
  • Voltage - Output (Max)
    500mV
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    900mV
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    60mA
  • Input Current
    60mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    100°C
  • Current Transfer Ratio
    1.1 %
  • Height
    3.8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD, Gull Wing
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SMD
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1995
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C