  • IKW75N65EH5XKSA1
IKW75N65EH5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW75N65EH5XKSA1
HK JDW NO:
376-IKW75N65EH5XKSA1
Datasheet:
IKW75N65EH5XKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKW75N65EH5XKSA1
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    395W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    90A
  • Reverse Recovery Time
    92 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Turn On Time
    61 ns
  • Test Condition
    400V, 75A, 8 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    232 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    160nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/174ns
  • Switching Energy
    2.3mJ (on), 900μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    395W