  • IKW50N65WR5XKSA1
IKW50N65WR5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW50N65WR5XKSA1
HK JDW NO:
376-IKW50N65WR5XKSA1
Datasheet:
IKW50N65WR5XKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKW50N65WR5XKSA1
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    282W
    1
  • Element Configuration
  • Power - Max
    282W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    110 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Turn On Time
    62 ns
  • Test Condition
    400V, 25A, 16 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    507 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    230nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    45ns/417ns
  • Switching Energy
    840μJ (on), 220μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ