  • IKW40N65WR5XKSA1
IKW40N65WR5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW40N65WR5XKSA1
HK JDW NO:
376-IKW40N65WR5XKSA1
Datasheet:
IKW40N65WR5XKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKW40N65WR5XKSA1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2013
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    230W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    1
  • Element Configuration
  • Power - Max
    230W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    112 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Turn On Time
    63 ns
  • Test Condition
    400V, 20A, 20 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    510 ns
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    193nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C