  • IKW20N60H3FKSA1
IKW20N60H3FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW20N60H3FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKW20N60H3FKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IKW20N60H3FKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKW20N60H3FKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    TrenchStop®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    170W
  • Base Part Number
    *KW20N60
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    170W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    112 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    37 ns
  • Test Condition
    400V, 20A, 14.6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    241 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C