  • IKQ75N120CT2XKSA1
IKQ75N120CT2XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKQ75N120CT2XKSA1
HK JDW NO:
376-IKQ75N120CT2XKSA1
Datasheet:
IKQ75N120CT2XKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKQ75N120CT2XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power - Max
    938W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Turn On Time
    85 ns
  • Test Condition
    600V, 75A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 75A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    563 ns
  • Gate Charge
    370nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C
    37ns/328ns
  • Switching Energy
    6.7mJ (on), 4.1mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ