  • IKQ75N120CS6XKSA1
IKQ75N120CS6XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKQ75N120CS6XKSA1
HK JDW NO:
376-IKQ75N120CS6XKSA1
Datasheet:
IKQ75N120CS6XKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKQ75N120CS6XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchStop™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Power - Max
    880W
  • Reverse Recovery Time
    440ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Test Condition
    600V, 75A, 4 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 75A
  • Gate Charge
    530nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C