  • IKQ50N120CT2XKSA1
IKQ50N120CT2XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKQ50N120CT2XKSA1
HK JDW NO:
376-IKQ50N120CT2XKSA1
Datasheet:
IKQ50N120CT2XKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IKQ50N120CT2XKSA1
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Series
    TrenchStop™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power - Max
    652W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    100A
  • Turn On Time
    79 ns
  • Test Condition
    400V, 50A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    530 ns
  • Gate Charge
    235nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    34ns/312ns
  • Switching Energy
    3.8mJ (on), 3.3mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ