  • IKQ120N60TXKSA1
IKQ120N60TXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKQ120N60TXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKQ120N60TXKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IKQ120N60TXKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKQ120N60TXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2014
  • Series
    TrenchStop™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    833W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    833W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    160A
  • Reverse Recovery Time
    241 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    84 ns
  • Test Condition
    400V, 120A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 120A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    398 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    703nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    480A
  • Td (on/off) @ 25°C
    50ns/565ns
  • Switching Energy
    6.2mJ (on), 5.9mJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ