  • IKP40N65H5XKSA1
IKP40N65H5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKP40N65H5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKP40N65H5XKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IKP40N65H5XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKP40N65H5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Series
    TrenchStop®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    255W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    255W
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.65V
  • Max Collector Current
    74A
  • Reverse Recovery Time
    62 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.65V
  • Test Condition
    400V, 20A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    95nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    22ns/165ns
  • Switching Energy
    390μJ (on), 120μJ (off)
  • Height
    15.95mm
  • Length
    10.36mm
  • Width
    4.57mm