  • IKFW50N60ETXKSA1
IKFW50N60ETXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKFW50N60ETXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKFW50N60ETXKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IKFW50N60ETXKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKFW50N60ETXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Series
    TrenchStop™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    164W
  • Reverse Recovery Time
    91ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    73A
  • Test Condition
    400V, 50A, 7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 50A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    290nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C