  • IJW120R100T1FKSA1
IJW120R100T1FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IJW120R100T1FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IJW120R100T1FKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IJW120R100T1FKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IJW120R100T1FKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Dual Supply Voltage
    1.2kV
  • Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0)
    1.5μA @ 1200V
  • Resistance - RDS(On)
    100mOhms
  • Current Drain (Id) - Max
    26A
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    PG-TO247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    190W
  • FET Type
    N-Channel
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1550pF @ 19.5V VGS
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V
  • Continuous Drain Current (ID)
    26μA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    2V