  • IHW40N120R3FKSA1
IHW40N120R3FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IHW40N120R3FKSA1
HK JDW NO:
376-IHW40N120R3FKSA1
Datasheet:
IHW40N120R3FKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IHW40N120R3FKSA1
    14 Weeks
  • Mount
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    429W
    NOT SPECIFIED
  • Element Configuration
  • Power - Max
    429W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Test Condition
    600V, 40A, 7.5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.75V @ 15V, 40A
  • Gate Charge
    335nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/336ns
  • Switching Energy
    2.02mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.4V