  • IHW20N135R3FKSA1
IHW20N135R3FKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IHW20N135R3FKSA1
HK JDW NO:
376-IHW20N135R3FKSA1
Datasheet:
IHW20N135R3FKSA1
Step5Bar-code shipping tag
IHW20N135R3FKSA1
    Select All
  • Switching Energy
    1.3mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.4V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Published
    2008
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power - Max
    310W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
    1350V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Power Dissipation-Max (Abs)
    310W
  • Turn On Time
    505 ns
  • Test Condition
    600V, 20A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    385 ns
  • Gate Charge
    195nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C