  • IHLP1616BZEB1R0M11
IHLP1616BZEB1R0M11
advertisement
Manufacturer No:
IHLP1616BZEB1R0M11
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-IHLP1616BZEB1R0M11
Package:
1616
Step5Bar-code shipping tag
IHLP1616BZEB1R0M11
  • Package / Case
    1616
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    COMPOSITE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.31mm
  • Construction
    Shielded
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Inductance
    1 μH
  • Max DC Current
    4.5A
  • Frequency - Self Resonant
    1MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    5A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    27mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • RMS Current (Irms)
    4.5A
  • Height
    2mm
  • Length
    4.45mm
  • Width
    4.06mm