  • IH10EB5R0K
IH10EB5R0K
advertisement
Manufacturer No:
IH10EB5R0K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IH10EB5R0K
Package:
Radial, Horizontal Cylinder
Datasheet:
IH10EB5R0K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IH10EB5R0K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    IH
  • Size / Dimension
    0.635Diax1.125L 16.13mmx28.58mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    19A
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    5μH
  • DC Resistance (DCR)
    10mOhm Max
  • Max DC Current
    19A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Current - Saturation
    25A
  • Length
    28.58mm