  • IEU0205S15
IEU0205S15
advertisement
Manufacturer No:
IEU0205S15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-IEU0205S15
Package:
8-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
IEU0205S15
Description:
IEU0205S15 datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IEU0205S15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    14mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Max Output Current
    134mA
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Output Power
    2W
  • Current - Output 1
    134mA
  • Max Output Power
    2W
  • Max Input Voltage (DC)
    10V
  • Min Input Voltage (DC)
    4.5V
  • Height
    7.874mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 4 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C With Derating
  • Packaging
    Tube
  • Series
    IEU02 (2W)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.55Lx0.55W x 0.31 H 14.0mmx14.0mmx8.0mm
  • Feature
    OCP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    2W