  • IDW30G65C5XKSA1
IDW30G65C5XKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IDW30G65C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IDW30G65C5XKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IDW30G65C5XKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IDW30G65C5XKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    CoolSiC™+
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    PD-CASE
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    220μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 30A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A DC
  • Forward Voltage
    1.7V
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    650V
  • Capacitance @ Vr, F
    860pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    165A
  • Reverse Current-Max
    220μA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    165A