  • IDT79RC32T333-100DHI
IDT79RC32T333-100DHI
advertisement
Manufacturer No:
IDT79RC32T333-100DHI
HK JDW NO:
668-IDT79RC32T333-100DHI
Package:
208-BFQFP
Description:
MIPS-II Microprocessor Interprise? Series 79RC32 208-BFQFP
Purchasing and Inquiry
IDT79RC32T333-100DHI Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 208-BFQFP. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. Extended operating temperature around -40°C~85°C TA. A Interprise? series item. A MIPS-II processor is present in this CPU. There are SDRAM RAM controllers used by this CPU. This microprocessor features interfaces PCI, SPI, UART. At 2.5V 3.3V, the CPU runs its I/O. To find variants of the microprocessor, try searching with 79RC32.
IDT79RC32T333-100DHI Features
MIPS-II Core
IDT79RC32T333-100DHI Applications
  • Ipod
  • Answering machines
  • Traditional industrial transformation
  • Toasters
  • Walkie talkies
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Calculator
  • Automobile
  • Medical instruments
  • Dishwashers
Step5Bar-code shipping tag
IDT79RC32T333-100DHI
  • Package / Case
    208-BFQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Interprise™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    79RC32
  • Speed
    100MHz
  • Core Processor
    MIPS-II
  • Voltage - I/O
    2.5V 3.3V