  • IDT79R3041-25PFG8
IDT79R3041-25PFG8
advertisement
Manufacturer No:
IDT79R3041-25PFG8
HK JDW NO:
378-IDT79R3041-25PFG8
Package:
LQFP
Datasheet:
IDT79R3041-25PFG8
Description:
0.5mm 32-bit Microprocessor 25MHz 5V LQFP
Purchasing and Inquiry
IDT79R3041-25PFG8 Overview
Due to its LQFP packaging, it is convenient to ship overseas. The packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR, RISC. Overall, there are 100 terminations. In the case of a 5V voltage supply, the embedded microprocessor should be turned on and run. There is a 32-Bit architecture in it. A 25MHz frequency is used by the CPU. An external data bus width of 32 is available on this CPU. Micro processor body consists of 100 pins. This CPU is widely used in a variety of applications with its Surface Mount mounting. 5V is the voltage on the CPU core. Don't forget the microprocessor's additional features like: BURST BUS; 5 PIPELINE STAGES.
IDT79R3041-25PFG8 Features
32-Bit Structure
IDT79R3041-25PFG8 Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) IDT79R3041-25PFG8 Microprocessor applications.
  • Dryers
  • X-ray
  • Automatic control
  • Smartphones-calling, video calling, texting, email
  • Teletext terminals
  • Hearing aids
  • Measuring revolving objects
  • Toasters
  • Speed meter
  • Leakage current tester
Step5Bar-code shipping tag
IDT79R3041-25PFG8
  • Package / Case
    LQFP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1996
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    BURST BUS; 5 PIPELINE STAGES
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    25MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Voltage
    5V
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm