  • IDT72V71623BCG8
IDT72V71623BCG8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V71623BCG8
HK JDW NO:
668-IDT72V71623BCG8
Package:
144-LBGA
Datasheet:
Description:
3V~3.6V 72V71623 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
IDT72V71623BCG8 Overview
It is included in the 144-LBGA in order to save board space.It is packaged according to the Tape & Reel (TR) method.As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.In the multiplexers, the analog IC Multiplexer is used.As long as the operating temperature is -40°C~85°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.When operated with a 3V~3.6V supply voltage, digital controlled switch provides digital controlled switch's superior flexibility for designers.As a member of 72V series, the multiplexers can be used for a wide range of applications.The base part number is 72V71623, which can also be used to find its logic switch related parts.
IDT72V71623BCG8 Features
Supplied in the 144-LBGA package
IDT72V71623BCG8 Applications
  • Recording transmission
  • Microprocessor instruction decoding
  • Automation system
  • Data communication
  • Code converters
  • Automatic Monitoring systems
  • Logic circuits
  • Relay
  • Time division multiplexing system
  • Seven segment displays
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V71623BCG8
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V