  • IDT72V70810TF
IDT72V70810TF
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V70810TF
HK JDW NO:
668-IDT72V70810TF
Package:
64-LQFP
Datasheet:
IDT72V70810TF
Description:
3V~3.6V 72V70810 Signal switch72V Series
Purchasing and Inquiry
IDT72V70810TF Overview
Due to the fact that it is provided in the 64-LQFP, digital switch allows the board to be compacted.The package is packaged in the manner of Tray.For mounting, digital switch ic uses the method Surface Mount.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.As long as the operating temperature is -40°C~85°C, turn signal switch will not be influenced by external factors.When digital controlled switch operates at 3V~3.6V, designers have superior flexibility.The multiplexers from 72V series can be used for a wide range of applications.There is a base part number 72V70810 that can be used to locate signal switch's related components as well.
IDT72V70810TF Features
Supplied in the 64-LQFP package
IDT72V70810TF Applications
  • Analog to digital conversion
  • Recording transmission
  • Night vision cameras
  • Control unit of Central Processing unit (CPU)
  • High-performance memory-decoding applications
  • Automatic health monitoring systems
  • Steel plants
  • Enabling block of memory depending on address in memory chips
  • Microprocessor input/output systems
  • Image transmission
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V70810TF
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Multiplexer
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V