  • IDT72V3682L10PF8
IDT72V3682L10PF8
advertisement
Manufacturer No:
IDT72V3682L10PF8
HK JDW NO:
668-IDT72V3682L10PF8
Package:
120-LQFP
Datasheet:
IDT72V3682L10PF8
Description:
72V3682 FIFO memory IC72V Series 1.125M 16K x 36 x 26.5ns
Purchasing and Inquiry
IDT72V3682L10PF8 Overview
You can find FIFO memory chip in package 120-LQFP .The package comes in a case of Tape & Reel (TR) .The FIFO chips have a memory of 1.125M 16K x 36 x 2 that can be used to store applications and data.It is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C to ensure reliable operation.Mounting type Surface Mount is assigned to the FIFO memory.Operation is based on a supply voltage of 3.15V~3.45V .It is a member of the 72V series .This FIFO products can operate at a maximum operating supply current of 400mA .Memory IC is a member of the 72V3682 family.
IDT72V3682L10PF8 Features
1.125M 16K x 36 x 2 memory size
72V series
Best part number of 72V3682
IDT72V3682L10PF8 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. IDT72V3682L10PF8 FIFOs Memory applications.
  • Buses
  • Switches
  • Queues for communication systems
  • High-speed disk
  • General Data Collection Applications at Extreme High-Temperatures
  • Signal processing
  • Alarm System
  • Data communications
  • Analog-to-digital converters
  • Industrial Systems
Step5Bar-code shipping tag
IDT72V3682L10PF8
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Supplier Device Package
    120-TQFP (14x14)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    72V
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Base Part Number
    72V3682
  • Function
    Synchronous
  • Current - Supply (Max)
    400mA
  • Memory Size
    1.125M 16K x 36 x 2
  • Access Time
    6.5ns
  • Data Rate
    100MHz