  • IDT71V65602S150PFG8
IDT71V65602S150PFG8
advertisement
Manufacturer No:
IDT71V65602S150PFG8
HK JDW NO:
378-IDT71V65602S150PFG8
Package:
LQFP
Description:
100 Pin Memory IC 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT71V65602S150PFG8
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    150MHz
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Organization
    256KX36
  • Memory Width
    36
  • Memory Density
    9437184 bit
  • Access Time (Max)
    3.8 ns
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm