  • IDT71V3558S133PF
IDT71V3558S133PF
advertisement
Manufacturer No:
IDT71V3558S133PF
HK JDW NO:
378-IDT71V3558S133PF
Package:
TQFP
Datasheet:
IDT71V3558S133PF
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC 4.5 Mb kb 20mm mm 300mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
IDT71V3558S133PF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    133MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    300mA
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Access Time
    4.2 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    18
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    4.5 Mb
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Length
    20mm