  • IDT71V016SA15Y8
IDT71V016SA15Y8
advertisement
Manufacturer No:
IDT71V016SA15Y8
HK JDW NO:
378-IDT71V016SA15Y8
Package:
Datasheet:
IDT71V016SA15Y8
Description:
3.3V V 44 Pin Memory IC 28.575mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IDT71V016SA15Y8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.B.2.B
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Parallel
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    RAM, SRAM - Asynchronous
  • Supply Current-Max
    0.13mA
  • Organization
    64KX16
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    16
  • Standby Current-Max
    0.01A
  • Memory Density
    1048576 bit
  • Access Time (Max)
    15 ns
  • I/O Type
    COMMON
  • Standby Voltage-Min
    3.15V
  • Output Enable
    YES
  • Length
    28.575mm
  • Height Seated (Max)
    3.683mm
  • Width
    10.16mm