  • IDT71T75602S100PFG8
IDT71T75602S100PFG8
advertisement
Manufacturer No:
IDT71T75602S100PFG8
HK JDW NO:
378-IDT71T75602S100PFG8
Package:
TQFP
Description:
Surface Mount 100 Pin Memory IC 18 Mb kb 20mm mm 175mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
IDT71T75602S100PFG8
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    100MHz
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    2.625V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Number of Ports
    1
  • Nominal Supply Current
    175mA
  • Memory Type
    RAM, SRAM
  • Access Time
    5 ns
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    19b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.04A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Standby Voltage-Min
    2.38V
  • Length
    20mm