  • IDT71P72604S200BQ
IDT71P72604S200BQ
advertisement
Manufacturer No:
IDT71P72604S200BQ
HK JDW NO:
378-IDT71P72604S200BQ
Package:
Datasheet:
IDT71P72604S200BQ
Description:
Surface Mount 165 Pin Memory IC 18 Mb kb 15mm mm 950mA mA 36b b
Step5Bar-code shipping tag
IDT71P72604S200BQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    165
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Parallel
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    950mA
  • Memory Type
    QDR, RAM, SRAM
  • Access Time
    450 ps
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    36
  • Address Bus Width
    18b
  • Density
    18 Mb
  • I/O Type
    SEPARATE
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    36b
  • Length
    15mm